Czasami kierunek studiów, na jakie się wybieramy, wymaga od nas zdobycia naprawdę dobrego wyniku z matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotu, które nie tylko nie jest rozszerzany na twoim profilu, ale w ogóle w twojej szkole. To jednak nie przekreśla twoich szans na porządne przygotowanie się do swojego egzaminu dojrzałości i dostania się na wcześniej upatrzone i wymarzone studia.
Sprawdź, co musisz wiedzieć
Bez sensu jest uczyć się wszystkiego. Matura to bardzo specyficzny egzamin, do którego wymagania są z góry określone. Dlatego koniecznie zajrzyj do dokumentu, który wyjaśnia, jakie tematy i zagadnienia z nich pojawiają się na maturze. Dzięki temu będziesz mógł przygotować sobie dokładny plan nauki z wyłączeniem wszystkiego, co nie jest Ci teraz potrzebne. Jeśli na twoich studiach wymagają od Ciebie opanowania całej podstawy, zawsze będziesz mógł to nadrobić na spokojnie w czasie czteromiesięcznej przerwy między zakończeniem matur a rozpoczęciem roku akademickiego. Teraz koniecznie skup się na tym, co realnie Ci się przyda.
Nie słuchaj swoich nauczycieli
To znaczy, oczywiście słuchaj ich, kiedy mówią na temat przedmiotu, którego uczą. Ale zupełnie zamknij się na krzywe uwagi czy docinki. Nauczyciele zawsze będą wątpić w umiejętności swoich uczniów, bo jeśli nie pójdzie Ci dobrze, to oni oberwą. Poza tym ludzie lubią pokazywać osobom słabszym albo takim, nad którymi mają władzę na szczeblu instytucji, że są od nich lepsi. To, że twój nauczyciel nie dałby sobie rady albo że jeszcze nikt w szkole nie wpadł na taki pomysł, nie oznacza, że Ci się nie uda. Nauczyciel nie tylko nie ma mocy sprawczej, żeby odciągnąć Cię od przystąpienia do takiej matury, ale do tego nie ma prawa Cię obrażać, więc zawsze możesz zgłosić to dyrektorowi.
Nie bój się korzystać z korepetycji
Wiele osób ma prywatne korepetycje w domu lub u nauczyciela, nawet jeśli nie zdają dodatkowego rozszerzenia. To dlatego, że często korepetytorzy są lepiej przygotowani do nauczania, niż nauczyciele w szkole. Muszą oni wykazać się inicjatywą i udowodnić Ci, że są dobrzy, żebyś ich jeszcze wynajął. W przypadku korepetycji Ty sam możesz narzucić tempo, jeśli jesteś w stanie uczyć się ponadprzeciętnie szybko i wybierasz, jaki materiał chcesz przerobić. Co prawda nie są to małe pieniądze, zwłaszcza jeśli musisz płacić za nie sam, ale szybko zobaczysz efekty, zwłaszcza jeśli osoba, która Cię uczy, jest wykładowcą akademickim albo studentem tego tematu.
Uwierz w swoje umięjętności
Nie tylko nauczyciele mogą starać się zniszczyć twoją wiarę w siebie. Być może pojawią się też głosy od twoich bliskich na ten temat albo twoi znajomi z klasy zaczną sobie z Ciebie żartować. Bez względu na to, jak wiele osób nie będzie chciało uwierzyć w to, że sobie poradzisz, nie możesz tego zrobić Ty. Od tego, jak pewny jesteś swoich umiejętności, może zależeć, jak pójdzie Ci na maturze. Poza tym stres na pewno nie pomoże Ci przyswajać wiedzy, a brak wiary w siebie dodatkowo go spotęguje. Jeśli nie byłbyś pewny, że dasz sobie radę, w ogóle nie myślałbyś o napisaniu takiego rozszerzenia i pójściu na swoje wymarzone studia, od których dzieli Cię tylko jeden egzamin.